„Co kraj to obyczaj – europejskie spotkanie międzykulturowe”

Relacja z konferencji poświęconej tradycjom i obyczajom związanym z dniem Św. Marcina w Europie, która odbyła się 19 listopada w Zespole Szkół w Lubecku.

Już po raz drugi uczniowie, rodzice, nauczyciele, przedstawiciele organu prowadzącego, instytucji kulturalno-oświatowych z naszej gminy i powiatu uczestniczyli w uroczystej konferencji o charakterze realioznawczym.  W tym roku uroczystość miała charakter międzynarodowy. Współorganizatorami konferencji były zaprzyjaźnione szkoły Edith Stein Grundschule z Braunschweig w Niemczech oraz Zakladna Skola z materskou skolu sv. Cyryla a Metoda ze Starej Lubovni na Słowacji, które zaprezentowały relacje z obchodów Dnia Św. Marcina w swoim kraju.
Uroczystość rozpoczęła się na dziedzińcu szkolnym powitaniem Świętego Marcina, który konno przyjechał do oczekujących go uczestników konferencji. W pochodzie uczestniczyły także dzieci, które powitały Świętego śpiewem. Po uroczystym przekazaniu płaszcza Świętego Marcina ręce p. Dyrektor Moniki Kukowki, przedstawicieli Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego nastąpiło uroczyste otwarcie konferencji. Symbolikę postaci oraz liczne legendy związane ze Świętym przybliżyła zebranym p. dr Nina Nowara-Matusik z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Śląskiego
w wykładzie „A dlaczego gęsina na Świętego Marcina – Der Martinstag in Europa.”
Podczas konferencji nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na najpiękniejszy lampion Świętego Marcina pt. „Magiczne Lampiony.”  Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się:

Kategoria I-III Szkoły Podstawowej
1    Miejsce: Klaudia Chmiel – ZSP  w Kochcicach
2    Miejsce: Paulina Bobrowska - SP w Glinicy
3    Miejsce: Marie Luise Ochmann –  SP w Ciasnej, filia w Molnej

Kategoria IV-VI Szkoły Podstawowej
1    Miejsce: Dawid Plotniok – ZS w  Lubecku
2    Miejsce: Patrycja Susek – ZSP  w Kochcicach
3    Miejsce:Melania Ganzera – ZS w  Lubecku

Kategoria I- III Gimnazjum
1    Miejsce: Rafał Duda – ZS w  Lubecku
2    Miejsce: Wioletta Droździok – ZS w  Lubecku
3    Miejsce: Agata Mićka – Gim. nr 2 Lubliniec
    Nagroda główna: Tomasz Pawołka – ZS w  Lubecku

Ponadto przyznano następujące wyróżnienia:
I.    Sonia Dudzik – ZS w  Lubecku
II.    Nikola Pawełczyk – ZS w  Lubecku
III.    Anna Nowak – ZS w  Lubecku
IV.    Zuzanna Cieśla – SP w Molnej
V.    Paweł Wolframm – ZS  w Kochanowicach
VI.    Klaudia Matusek –  ZS  w Kochanowicach

Organizatorzy konferencji zapewnili swoim gościom szereg niespodzianek. Dzięki uprzejmości dyrekcji, nauczycieli i uczniów z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Lublińcu uczestnicy konferencji mogli skosztować tradycyjnie upieczonej gęsiny.
Na zakończenie uroczystości p. Ewa Lesik przedstawiła referat zatytułowany Język niemiecki w Europie oraz przybliżyła zebranym dialekty języka niemieckiego.

E.Lesik

Na górę